Pravá sicília
Jedinečná krása krajiny a pekné pláže, najmä na severnom a východnom pobreží, množstvo veľkolepých antických pamiatok, medzi nimi vôbec najlepšie zachované grécke chrámy priam predurčujú Sicíliu, aby priťahovala turistov.
- Palermo
- Palermo - Monreale - Marsala (ochutnávka vín)
- Marsala - Agrigento
- Agrigento - Gela - Catania
- Catania - Taormina
- Denný výlet k vrhcu Etna
- Pláže Giardini Naxos
- Taormina - Messina - Milazzo
- Milazzo - Cefalu
- Pláže Cefalu
- Cefalu - Palermo
Palermo
(1 deň)
Najvýznamnejší sicílsky prístav, hlavné a najväčšie mesto Sicílie, ktoré bolo dlho jedným z najkrajších rezidenčných miest v Európe. Jedno z najúžasnejších miest na svete okúzli svojou unikátnou atmosférou, kde sa mieša vyše 2 500 ročná bohatá história plná kultúry, architektúry a výbornej kuchyne.
Pamiatky: z veľkého množstva najmä normanských a barokových španielskych pamiatok sú najvýznamnejšie: námestie Piazza Quattro Canti (Štyri rohy) s mohutnou stĺpovou Bazilikou San Giuseppe dei Teatini s množstvom fresiek a sôch, kostol La Martorana, vedľa stojí Kostol San Cataldo, prvý jezuitský kostol na Sicílii Chiesa del Gesú, Arcibiskupský palác (Palazzo Arcivescovile) z 15. stor. s Diecezálnym múzeom, románsko-gotická katedrála, sídlo kráľov Palazzo dei Normanni s kráľovskou kaplnkou Capella Palatina považovaná za najkrajšiu na svete, jedno z najväčších divadiel TalianskaTeatro Massimo, kapucínsky kláštor Convento dei Cappuccini s kostrami a múmiami v katakombách, gotický palác Palazzo Abatelli.
Monreale, Marsala
(2 deň)
Monreale: je mesto v provincii Palermo ležiace na mieste arabskej osady na svahu hory Monte Caputo, ktoré se vypína nad úrodným údolím zvanom La Conca d'oro. Mesto sa môže pýšiť najkrásnejšou katedrálou na Sicílii.
Pamiatky: katedrálny arcibiskupský Chrám Duomo Santa Maria la Nuova z r. 1172 v normanskom štýle, krížová chodba Chiostro di Santa Maria vyzdobená 228 stĺpmi a s pozoruhodnou maurskou fontánou slúžiacou k očiste mníchov, najväčší sicílsky aquapark.
Marsala: mesto na najzápadnejšom výbežku ostrova je najviac známa svojimi sladkými dezertnými vínami. Je elegantným mestom plným okázalých barokových budov a kníhkupectiev. Návštevník má skvelú príležitosť ochutnať marsalské víno a ďalšie vína regiónu a zakúpiť si ho v jednej s mnohých vinoték.
Pamiatky: čiastočne zrekonštruovaná kartáginská vojnová loď uchovávaná v Museo Archeologico Regionale Baglio Anselmi, námestie Piazza della Republica, ktorému dominuje impozantná katedrála, komplex bývalého benediktínskeho kláštora Monumentale San Pietro, Convento del Carmine, pivnice z 18st. slúžiace na výrobu známych vín.
Agrigento
(3 deň)
Mesto na južnom pobreží Sicílie je navštevované predovšetkým kvôli jej slávnej antickej minulosti, z ktorej sa výborne zachoval komplex dórskych chrámov známy ako Údolie chrámov, ktoré už v 18st. obdivoval aj Goethe. Od roku 1997 sú zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pamiatky: archeologický park Údolie chrámov. Východná časť - Herkulesov chrám, Chrám svornosti, Hériin chrám. Západná časť - Diov chrám, Chrám Dioskorov. Severne - Museo nazionale archeologico s antickými vykopávkami, 8 metorové sochy Atlanta.
Gela, Catania
(4 deň)
Gela: jedno z najstarších miest Sicílie založené okolo r. 700 pred Kr. dórskymi kolonistami z Kréty a Rodosu.
Pamiatky: až 12 km dlhé hradby, rozľahlé nekropoly antického mesta z r. 689 p.n.l., zvyšky starogréckych opevnení z 5. a 4. st. p.n.l. Zona Archeologica di Capo Soprano a grécke termy, archeologické múzeum s veterným mlynom.
Catania: je druhým najväčším a najmodernejším polmiliónovým sicílskym mestom po Palerme. Nachádza sa na východnom pobreží Sicílie a leží priamo na úpätí Etny. Symbolom mesta je baroková fontána so slonom, v jej bezprostrednej blízkosti nájdete nespočetné množstvo pamiatok, divadiel, múzeí a tiež škálu moderných obchodov a barov.
Pamiatky: historické centrum mesta zapísané do UNESCO, námestie Piazza del Duomo zdobí Fontana dell’Elefante, Barokový Kostol Sant’ Agata, radnica, univerzita, hrad Castello Ursino, rímske divadlo Teatro Romano z 5. st. p.n.l., námestie Piazza Dante s bývalým benediktínskym kláštorom – druhým najväčším v Európe (z r. 1558) a Kostolom San Nicoló.
Taormina
(5 - 6 - 7 deň)
„Toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na Zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie.“ Citát od francúzskeho spisovateľa Maupassanta dokonale vystihuje toto sicílske mestečko. Veď nie náhodou sa na tento „obraz“ prichádzajú pozerať davy turistov z celého sveta.
Pamiatky: divadlo z 3. st. p.n.l. neskôr prestavané Rimanmi patrí k najväčším gréckeho sveta, z ktorého horných radov sa naskytuje najromantickejší výhľad nielen na Jónske more, ale predovšetkým na zasnežený či dymiaci sa vrchol sopky Etny, Dóm San Nicola z 13. st. a množstvo iných stredovekých pamiatok (kostoly, paláce, hrady nad mestom).
Sopka Etna: siahajúca do výšky 3 323 m.n.m. patrí k najvyšším aktívnym sopkám na svete v stredoveku nazývaná Mongibello. Podľa legiend vo vnútri sopky žije stohlavý obor Tyfón, ktorého tam uveznil samotný vládca bohov Zeus. Ťažko dostupné okolie kráteru sopky spolu s jasne viditeľnými trasami lávy, patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Autom alebo autobusom sa je možné dostať na južnú stranu sopky do výšky 1 927 m.n.m k turistickej základni Rifugio Sapienza, kde sú reštaurácie, stánky so suvenírmi aj nástupné miesto lanovky, ktorá vyváža turistov ešte o pár sto metrov bližšie k vrcholu. Pohľad do parazitných kráterov napĺňa predstavy niektorých ľudí o bráne do pekla. Hneď pri Rifugiu Sapienza sa dá vojsť do jedného z nich, Crateri Silvestri, ktorý vznikol pri erupcii pred jedenástimi rokmi. Pohľad doňho, ale aj z neho na okolitú krajinu pripomína povrch vzdialenej planéty.
Pláž Giardini Naxos: typické letovisko, ktoré láka svojou blízkou polohou, výhodnejším ubytovaním a službami a rozmanitým pobrežím. Má piesočnaté a o pár stovák metrov i kamenisté pláže. Lávové úseky by tiež nemali prekvapiť, keďže v tesnej blízkosti sa nachádza dominantná sopka Etna. More je v týchto miestach príjemne teplé.
Messina, Milazzo
(8 deň)
Messina: sicílska Messina bola odjakživa bránou k prekrásnemu ostrovu slnka, na ktorom sa počas storočí vystriedali snáď všetky dôležité ríše, ktoré ovládali Stredomorie. Veľkú časť Messiny zničilo zemetrasenie v roku 1908 a bombardovanie počas 2. svetovej vojny, mesto sa však vždy pozviechalo a dnes patrí k tým, ktoré určite stoja za návštevu.
Pamiatky: centrum mesta Piazza del Duomo – románsky dóm s mozaikami a zvonicou, Fontána di Orione od Michelangelovho žiaka Montorsoliho, románsky Kostol Santissima Annunziata dei Catalani postavený Normanmi v 12. st. s pekným priečelím, kostol Santa Maria Alemanna z 13. st., okolo ktorého je jeden z najkrajších cintorínov Talianska tzv. Camposato, pevnosť Forte del San Salvatore postavená Karolom V., bohatá galéria messinských maliarov Museo Regionale
Milazzo: leží na úzkom poloostrove vybiehajúcom ďaleko do mora v severovýchodnom cípe Sicílie a je ideálnym miestom pre potápanie, šnorchlovanie. V Milazzu boli nájdené dôkazy o neolitickom osídlení zo 4. tisícročia p.n.l.. Veľmi zaujímavý je výlet k majáku Capo Milazzo, odkiaľ je nádherný výhľad na skupinu Liparských ostrovov, pobrežie Kalábrie a horské reťazce Nebrodi. Zo schodiska pri majáku je možné vystúpiť ku skalnej svätyni, kde našiel počas búrky úkryt sv. Antonín z Padovy, keď cestoval z Afriky do Lisabonu.
Pamiatky: starý dóm Duomo Vecchio, nový dóm Duomo Nuovo s dielami Antonella de Saliba zo 16. stor., normanská pevnosť postavená Fridrichom II., nekropola zo 14.-13. st. p.n.l. a niekoľko kostolov, na záp. brehu sú pekné pláže. V okolí sa nachádzajú termálne kúpele Castroreale Terme s alkalickými siričitými prameňmi.
Cefalu
(9 - 10 deň)
Malý rybársky prístav, ktorým zostal až dodnes, za čo čiastočne vďačí svojej polohe medzi morom a vysokou, takmer kolmou stenou nazývanou La Rocca, je známe svojou impozantnou katedrálou. Mnoho návštevníkov sem prichádza aj za očarujúcou piesčitou plážou, ktoré vytvára z malého prístavu atraktívne prímorské stredisko ležiace asi hodinu cesty z Palerma na pobreží Tyrhenského mora.
Pamiatky: katedrála Duomo di Cefalu je vedľa Cappella Palatina Monreale najväčším skvostom arabsko – normanskej architektúry, Osteria Magno na rohu Corso Ruggero a Via Amendola, impozantné sídlo zo 14. st., súkromné Museo Mandralisca so zbierkou gréckej a arabskej keramiky, pozostatky Dianinho chrámu Tempio di Diana zo 4. st. ponúkajú mileneckým párom romantické útočisko, skalný masív La Rocca na pohľad skutočne ideálny domov pre obrov, ktorí boli podľa povesti prvými obyvateľmi Sicílie.
Pláž Cefalu: má tvar polmesiaca a patrí k najobľúbenejším na celom pobreží Sicílie, dokonca sa vyskytuje na zozname top pláží Talianska. Pravidelne už niekoľko rokov sa v hlasovaní o najkrajšiu pláž umiestňuje na popredných miestach