Dobrodružná Sardínia
Kúzelný ostrov v Stredozemnom mori s čarokrásnymi pieščitými plážami, azúrovým morom a nezničenou prírodou. To je Sardínia, ktorá uspokojí požiadavky i tých najnáročnejších hľadajúcich kľud, odpočinok v krásnej prírode, ale i komfort. Tichá horská krajina a tisíce typických okrúhlych obytných veží z doby kamennej a bronzovej, okúzľujúce mestečká a rozprávkové pobrežie garantujú atraktívnu dovolenku.
- Nuraghi v Barunini - jaskyne v zátoke Cala Luna
- plachtenie po zálive Orosei - akvárium v zátoke Cala Gonone
- kaňon Gorroppu z mesta Cala Gonone
- Cala Gonone - údolie Lanaittu, dedinka Monte Tiscali
- údolie Lanaittu - Bitti, park Romanzes - La Maddalena
- Plachtenie sa po súostroví La Maddalena
Nuraghe Su Nuraxi di Barumini, Cala Luna
(1 deň)
Nuraghi: pri obci Barumini, sa nachádza najvýznamnejší nuragský komplex na Sardínii, ktorý ako jediná sardínska lokalita bola zapísaná v roku 1997 do UNESCO. Pomenovanie tajomných kamenných stavieb pochádza zo semitského slova „nur“ – kameň resp. slova z oblasti Nuoro „naskladať“.
- Približne 7 000 kruhových stavieb z naukladaného kamenia bez použitia akéhokoľvek spojovacieho materiálu.
- Cca 3 500 ročné nuraghy vytvorila civilizácia Nuraghov, ktorí obývali Sardíniu ešte pred Rimanmi.
- K pôvodu nuraghov sa viažu viaceré legendy, podľa ktorých sú dielom Kyklópov, Mykéncanov, Sunitov alebo tajomného národa Šardanov, ktorí prišli z neznámej oblasti a opät sa nevedno kam stratili. Ich zmiznutie sa spája s veľkým zemetrasením a tsunami v roku 1775 pred Kr., ktoré spôsobilo zánik bájnej Atlantídy čiže Sardínie.
Cala Luna: náchádza sa v zálive Orosei blízko mesta Dorgali. Pláž v tvare polmesiaca s bielym pieskom je dlhá pol míle a nachádza sa na nej 6 úchvatných jaskýň so vstupom z pláže a výstupom vo vnútrozemí, ako aj oleandrové lesy obkolesujúce sladkovodné jazero. Návšteva jaskyne Grotta del Bue, ktorá je jednou z najkrajších a najnavštevovanejších jaskýň v Taliansku. Vďaka predstavivosti ľudí bola nazvaná stredomorským tuleňom kvôli svojmu netypickému tvaru a priateľskému správaniu.
Cala Gonone, záliv Orosei
(2 deň)
Cala Gonone: nachádza sa v prvej tretine zálivu Orosei neďaleko Cala Luna. Pobrežie je zväčša vápencové a je prederavené množstvom menších i väčších jaskýň, z ktorých niektoré sú prístupné len od mora. Možnosť využiť nádherné pláže s krištáľovo čistou vodu a jemný bielym pieskom alebo návšteva známeho akvária. Akvárium bolo slávnostne otvorené v júli 2010 a k dispozícii má 25 vodných nádrží s možnosťami preskúmania morského dna Stredozemného mora.
Záliv Orosei: 40 km dlhý útes so zvislými stenami, jaskyňami, krivolakými cestičkami a krištálovo priezračným morom sa tiahne medzi Baunei po Cala Gonone. Horský masív zároveň ukrýva krásne zátoky s bielym pieskom. Možnosť pozorovať zálivy Cala Luna, Cala Sisine, Cala Mariola a Cala Goloritz, ktorá dodávajú pocit pobytu v rajskej záhrade.
Kaňon Gola di Gorroppu
(3 deň)
Na výlete ku kaňonu sa návštevník oboznámi s pozostatkami kostola sv. Anny ako aj mohutným storočným dubomm, ktorý je národnou pamiatkou. Gola di Gorroppu, ktorý je opradený množstvom legiend patrí medzi najhlbšie a najznámejšie kaňony v Európe v pohorí Supramonte vytvorená eróznou činnosťou rieky Rio Flumineddu. Ideálnym východskovým bodom je mesto Cala Gonone. Pri spiatočnej ceste je možné navštíviť jednu z najznámejších archeologických lokalít Domus de Jana.
Monte Tiscali
(4 deň)
Dedinka sa nachádza 35 km od mesta Cala Gonone medzi údoliami Rio Flumineddu a Lanaittu. Ide o známu Nuraghe osadu, ktorá bola obývaná až do stredoveku a znovuobjavená drevorubačmi pred približne 100 rokmi. Zachovaných je približne 40 domov aj s artefaktmi v nich. Autenticitu územia zvyšujú neuveriteľne krásne a fascinujúce prírodné scenérie.
V údolí Lanaitho s okúzlujúcou prírodou leží nielen jaskyňa Su Rotta Corbeddu, ďalšíe blízke jaskyne Sa Oche a Sa Ventu sú známe početnými staliktitmi, stalagmitmi a priezračnými jazierkami. Z vrchola hory Corassi je možné pozorovať impozantný vápencový masív a počas dňa je naplánovaná zastávka u miestnych pastierov s možnosťou ochutnávky vín, syrov a dalších špecialít.
Archeologický park Romanzes
(5 deň)
Archeologický park Romanzesu leží na náhornej plošine na sever od Biti, kde sa nachádzajú početné kultové objekty so sekulárnymi pamiatkami. Z pôvodne bežnej osady Romanzesu sa vyvinulo posvätné centrum, ktoré slúžilo viacerým kultom.
Jeho dejiny siahajú do obdobia 1500 – 800 pred Kr., hoci súčasné pomenovanie pochádza z rímskych čias. Najzaujímavejšou pamiatkou je posvätná studňa Paddi Arvu (Biely topoľ) s veľkým bazénom na rituálny kúpeľ, v okolí ktorej sa našli rozľahlé stavby kruhového pôdorysu. Uprostred veľkého posvätného oplotenia z koncentrických kruhov je umiestnené obydlie čarodejníka.
La Maddalena
(6 deň)
Sedem ostrovov súostrovia La Maddalena (La Maddalena, Capresa, Spargi, Budelli, Santa Maria, Razzoli, San Stefano) so špecifickou stredomorskou vegetáciou je obývaných predovšetkým početným vtáctvom a je vyhlásený za národný morský park. Ostrov Tavolara s ostrovmi Molara a Molarotta je jednou z najbohatších morských rezervácií v Taliansku.
Skalnatá Tavolara s viac ako 20 m hlbočinami je rajom pre potápačov z celej Európy a zároveň je jediným obývaným ostrovom. Ostrov Molarotto je útočiskom predovšetkým pre kormoránov. Na ostrove Caprera je pochovaný Giuseppe Garibaldi.